czwartek, 24 listopada 2011

Sztuka indyjska

Hej. W tym blogu postaram się przedstawić jak wygląda scena projektowania graficznego w Indiach. Żeby było wiadomo skąd tamtejsi projektanci czerpią inspirację w pierwszym poście zamieszczę krótkie przypomnienie historii sztuki indyjskiej, które niestety często jest pomijana na rzecz sztuki europejskiej.


Przykład miniatury indyjskiej
Sztuka indyjska liczy sobie ponad 5 000 lat i obejmuję wszystkie dziedziny jak architektura, rzeźba, malarstwo, muzyka.


Oto co podaje na ten temat Wikipedia "Sztuka indyjska od zarania dziejów była przepojona wartościami religijnymi, stanowiącymi odzwierciedlenie idei i pojęć, których oddziaływanie przyczyniło się do powstania w kraju tym hinduizmu i buddyzmu. Mieszkańców Indii cechowała niezwykle emocjonalna percepcja świata natury, a rzeźba była najpełniej rozwiniętą formą sztuki. Swoiste dla niej były obfite i wspaniale uformowane postaci stanowiące wyobrażenie życia organicznego.
Prostotę i skromność wyrazu artystycznego utrzymano w okresie panowania Guptów, mimo że buddyzm przejął już wówczas wiele elementów starszej mitologii, jak chociażby jakszi - żeński duch drzewa, który rzeźbiarze przedstawiali jako ponętną, obdarzoną dużym biustem tancerkę.
Tadź Mahal
Charakterystyczna dla Indii świadomość przemijania znalazła swój wyraz w także w imponujących malowidłach ściennych w jaskiniach Adżanty, gdzie niekończący się pochód postaci ożywia ściany w barwnym wyobrażeniu indyjskiego życia."
Sztuka ta jest bardzo różnorodna, charakteryzuje się bogatą ornamentyką oraz paletą kolorów, przestawieniami figuratywnymi medytujących bóstw (Budda, Shiva), dużą ilością detali i śmiałością.
Warto wspomnieć o mandalach, które w buddyzmie są rodzajem medytacji. Są to usypywane z kolorowego piasku geometryczne wzory. Koło oznacza nieskończoność i to co boskie, a kwadrat jest związany z człowiekiem. Najważniejszy jest sam proces, a nie usypywany wzór. Bardzo ważne jest niszczenie usypanych czasem przez wiele godzin mandali.
Przykład madali

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz