piątek, 25 listopada 2011

Hinduizm


Zanim przejdę do współczesnych projektantów chciałabym jeszcze pokazać jedną z głównych religii w Indiach jaką jest hinduizm. Wyznaje go ponad 640 mln ludzi na świecie. Jedną z ważniejszych tez hinduizmu jest wiara w reinkarnacje. Oznacza to, że dusza jest nieśmiertelna i swoją wędrówkę zaczyna od przedmiotu, przez co raz wyższe byty jak rośliny, zwierzęta, człowieka. Dusza jest niedoskonała i podczas swojej wędrówki dąży do zjednoczenia z bogiem. Jest to możliwe za pomocą trzech dróg (miłość, mądrość i bezinteresowne działanie).

Czakry
Losy duszy tak jak wcielenia nie są przypadkowe. Poprzez swoje czyny duszą zbiera określoną karmę (energię) i dostaje odpowiednie do niej wydarzenia.

Zgodnie z hinduizmem ciało człowieka posiada 7 czakr- kręgów energetycznych, przez które przepływa energia. Kręgi odpowiadają za konkretny rodzaj myśli, a bloki są związane np ze strachem, albo wyparciem danego typu myśli. Stąd po chorobie organu znajdującego się w pobliżu którejś z czakr, można wywnioskować jakie myśli go stworzyły. Np. choroba serca może oznaczać nadwrażliwość i częste martwienie się o innych. Czakramy można uleczać poprzez jogę kundalini.

W hinduizmie pojawia się wielu bogów, ale najważniejszych jest trzech:

  • Brahma - pierwsza żywa istota, która wyszła na świat z kwiatu lotosu na jeziorze znajdującym się na pępku Wisznu. Jest przedstawiany jako czterogłowy mężczyzna.
  • Siwa -symbolizuje odnawiający i unicestwiający się aspekt boskości. Jest to mężczyzna o trzech oczach, może posiadać nawet pięć głów. Jego włosy są upięte w kok, a skóra zawsze jest przedstawiana jako biała. 
  • Wisznu - jest bogiem wszechobejmującym, który zawiera w sobie wszystkie dusze. Posiada on cztery ręce, w których trzema wg rożnej kolejności buławę, kwiat lotosu, dysk i konchę.
Warto jeszcze pomnieć o pięknie ilustrowanej księdze "Ramajana", która opisuje dzieję Ramy - siódmego wcielenia Wiszny.


Brahma

Brahma


Siwa

Siwa
Wisznu

Wisznu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz